Committed to the education of Gypsy, Roma and Travellers of Irish Heritage, Fairground, Circus, New and Bargee children and young people

single.php

Storytelling Competition Winners

Added: Oct 22, 2009 | Competition

Thanks go to the shortlist judges:

  • Kathleen Guthrie (Hull TES),
  • Rosalind Paul (Luton TES) and
  • Maureen Barrow (Sunderland TES)

And to the final judges:

  • Author Karen Taylor judge for Foundation Stage and Key Stage 1
  • Storyteller Richard O’Neill judge for Key Stage 2
  • Author Elanor Thom who judged Key Stage 3 and Key Stage 4.

Foundation

1st
Henry, Whitehouse Primary School, East Sussex

2nd
Marion, Rudyard Kipling School, East Sussex

3rd
Alicia, Dodmire School, Darlington

Highly Commended
Sam, Bickershaw Caravan site, Wigan
Teresa, Bickershaw Caravan site, Wigan
Ricki, Bickershaw Caravan site, Wigan

Key Stage 1

1st
Aisha,Fairlight School, Brighton

2nd
Lucy, Tuckswood Community Primary School, Norfolk

3rd
William, Blackgates Primary School, Leeds

Highly Commended
Gurpriya, Dover Road Community Primary School, Kent
Mosey, St. Mary’s Church of England Primary School, Cambridgeshire
Frank, Hounslow, Middlesex
Kira, Dover Road Community Primary School, Kent

Key Stage 2 (lower)

1st
Freya, Stannington, Northumberland

2nd
Jean, Cottenham Primary School, Cambridgeshire

3rd
Ishita, Northbury Junior School, Barking

Highly Commended
Grace, The Iver Village Junior School, Buckinghamshire
Molly, Littleworth Grange Primary Learning Centre,Barnsley
Tomas, Isabella, Simon, Wigan

Key Stage 2 (upper)

1st
Minnie, Buxted County Primary School, East Sussex

2nd
Joanna, Dodmire School, Darlington

3rd
Jamie and Francis, St. John Fisher Primary School, Oxford

Highly Commended
Charley-Marie, St. Teresa’s Primary School, Darlington
Amanda, Rudyard Kipling Primary School, East Sussex
Zoe, Blackgates Primary School, Leeds
Lesley, Shevington Community Primary School, Wigan
Carmel, Sacred Heart Primary School, Hartlepool
Miley, St. John Lloyd Primary School, Trowbridge, Cardiff
Michael, St. Cuthbert’s Roman Catholic Primary School, Stockton-on-Tees
Jimmy, Histon and Impington Junior School, Cambridgeshire
Shannon, Barham Primary School, Wembley

Key Stage 3

1st
John, Cottenham Village College, Cambridgeshire

2nd
Shane , Carmel College, Darlington

3rd
Michael, St. Aiden’s Church of England Academy, Darlington

Highly Commended
Lucy, St. Aiden’s Church of England Academy, Darlington
Betty, Carmel College, Darlington
Louisa, Uckfield Community Technology College, East Sussex
Emily, Eastbourne Technology College

Key Stage 4

1st
Shannon, Westfield Community College, Watford

2nd
Kathrine, Leeds

3rd
Nancy, Croydon

Click to see other articles categorised as Competition